BODY Energy Club je od 1.12.2016 zatvorený. Ďakujeme všetkým členom za pochopenie a trpezlivosť.

Blog

Autor
Ivana Krížová
O autorovi
Po dlhoročnom zdvíhaní činiek v posilňovni a každodennom šliapaní do pedálov, ktoré ma „riešili“ len navonok (na pohľad), som sa nakoniec našla v nekompromisnom tréningu so samým sebou – bodyART a Flyfit... V práci s vlastnou váhou, vo funkčnom tréningu zameranom predovšetkým na silu vnútorného svalstva... Silu pochádzajúcu z centra tela, ktorá je zodpovedná za celé dianie v našom organizme. Som certifikovaný tréner "bodyART Dynamic" a certifikovaný tréner "deepWORK".

bodyART, Flyfit, deepWORK... a ja

„Začnime svojim telom. Je to náš domov. Milujme ho, prijmime a akceptujme jeho prítomnosť... Láskou, jeho prijatím a spoluprácou s ním totiž spejeme k vnútornej harmónii, ktorá nás dovedie k plnohodnotnému a šťastnému životu“.

Ako sa to celé začalo – moje najväčšie sklamanie

Teraz je to presne rok a pol od mojej prvej skúsenosti s bodyART-om.  Tým, že ho milujem z tréningu na tréning viac a viac, sa vôbec netajím. Ba práve naopak.  Snažím sa o to, aby to bolo zo mňa cítiť nielen počas lekcií, ale aby moja životná filozofia – filozofia pokoja, pokory, úcty a rešpektu voči všetkým a aj voči sebe samej, vládla celým mojím životom.

Na jednom z trénerskych kurzov (Flyfit), kde som učila nových inštruktorov podstatu môjho Flyfit-u, prišla jedna kočka s niečím celkom novým. Vraví: „Ivi, poznám jedno nové cvičenie ako stvorené pre Teba... Ale najbližším mestom, kde sa cvičí, je Budapesť. Poď so mnou budúci týždeň v piatok.“

Moja neskutočná zvedavosť a túžba spoznávať a objavovať nové veci zvíťazili a povedala som: „Samozrejme, rada.“ Prišiel deň D, tešila som sa na naň veľmi. To som však ešte netušila, že zažijem jedno z najväčšich sklamaní v živote – sklamaní zo seba samej... Zrazu „príde“ nejaký bodyART , ktorý ma dosť nepríjemne prekvapil, a zrušil za 20 minút všetky moje predstavy a nádeje o tom,  akú skvelú kondičku mám... Za 20 minút sa rozplynuli vsetky moje ilúzie o tom ako dobre trénované je moje telo, keďže každý deň absolvuje aj kardio tréning, aj silový tréning s činkami. Tá kočka mi na začiatku vravela, že tak dopadnem, ale nepočúvala som ju a išla som si svoje - silné reči typu, veď ja makám každý deň v posilke - mňa nemôže už nič prekvapiť...

Patrím medzi ľudí, ktorí sa poučia zásadne na vlastných chybách a pádoch, dobre mi tak. Cestu naspäť z Budapešti si budem pamätať asi do konca života. Ten „krásny“ pocit a la „som úplna sračka“ (ospravedlňte expresívny výraz ale výstižnejší som nenašla) zamestnal moje myslenie na celé tri hodiny. Sedela som vo vlaku v uličke (keďže bol úplne plný) ako kôpka nešťastia a už mi v hlave bežal film ako hneď po príchode domov začnem trénovať veci, ktoré mi vôbec nešli. Tak sa aj stalo. Hneď som si aj našla prvý možný termín školenia „bodyART Basic Instructor“, ktoré v Budapešti organizujú a prihlásila som sa. Niežeby som zo škodoradosti chcela ľuďom dopriať to nepríjemné prefackanie – pocit sklamania, ale vedela som, že chcem ľuďom ukázať a podporiť odomňa často počuté „Najťažšou činkou sme si sami sebe MY – nielen po psychickej ale aj po fyzickej stránke“, čo vzniklo na hodinách Flyfit-u. Tá prvá hodina v Budapešti ma tak motivovala, že som si jednoducho povedala, že „no moja, toto je „šport“ pre Teba - tu sa máš hodne kam posúvať. Od 20tej minúty lekcie som bola rozhodnutá, že  toto chcem priniesť ľuďom na Slovensko – sebauvedomenie si formou pohybu a cvičenia.

Nová výzva

A tak po dlhoročnom makaní s činkami a rôznym náradím v posilňovni, vymýšľaním a experimentovaním v stravovaní som zistila, že aj v tomto prípade krása spočíva v porozumení  – začala som pomocou bodyART-u so svojim telom spolupracovať a počúvať jeho potreby. Riadim sa podľa nich a cítim sa skvele. Vďaka cvičeniam Flyfit, bodyART a deepWORK, čo sú funkčné tréningy len so sebou samým (s vlastnou váhou) som pred rokom začala spoznávať ako úžasne dokáže telo spolupracovať a robiť pre nás to, čo chceme, za podmienky, že mu dáme to, čo si pýta. Kontrolu nad svojimi svalmi, pevné kĺby, super kondíciu vnútorných orgánov a diania v tele a následnú každodennú radosť zo života a niekedy možno až prehnane pozitívnu myseľ je to, čo mi dala (spolu)práca so (svojím telom) sebou samým. Pravidlo „3K“ (kooperácia, komunikácia a koordinácia), bežne používané v praxi, sa mi osvedčilo aj vo vzťahu k svojmu telu.

Preto vznikli aj moje často používané výroky:
„Najťažšou činkou sme sami sebe MY! – či už po stránke psychickej alebo fyzickej.“
„Najťažšia, ale zároveň najefektívnejšia, je práca so sebou samým. “

“Dať sa dohromady je začiatok. Vydržať pohromade je pokrok. Spolupracovať je úspech.”
(Henry Ford)

07. máj 2014 | autor: Ivana Krížová
Počet zobrazení: 4152

Názory a komentáre

počet komentárov:
*V zmysle zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov, v znení neskorších predpisov, poskytujem svoje osobné údaje (telefonický a e-mailový kontakt) dobrovoľne a udeľujem svoj súhlas na zaradenie a spracovanie osobných údajov do databázy Klubu.