BODY Energy Club je od 1.12.2016 zatvorený. Ďakujeme všetkým členom za pochopenie a trpezlivosť.

Blog

Autor
Eva Trebichalská
O autorovi
Absolventka Fakulty telesnej výchovy a športu UK - I. stupeň štúdia v odbore šport a regenerácia (fyzioterapia, balneológia a liečebná rehabilitácia), II. stupeň v odbore kondičný tréner (kondičný tréner V. stupňa). Absolvovala kurzy a školenia: Flowin, Vzpieranie pre rozvoj sily a kondície, Funkčný tréning CORE v športovej príprave – advanced, Držanie tela, svalové reťazce, Funkčný strečing, Certifikát – SM systém I,II. špirálna stabilizácia chrbtice (Hlavné zásady liečby, prevencie a regenerácie metódou SPS). Špecializuje sa na rozvoj kondície, bežecké tréningy, funkčný tréning, cvičenia s vlastnou váhou a balančnými pomôckami, redukciu hmotnosti a poradenstvo v oblasti racionálneho stravovania. Venuje sa aj klientom s rôznymi zdravotnými obmedzeniami.

Ako si správne vybrať bežeckú obuv

Čo si treba uvedomiť ešte predtým ako sa vyberieme do obchodu kúpiť si tenisky
Nikdy nesmieme zabudnúť na to, že každý sme svojim spôsobom jedinečný, a to čo vyhovuje nášmu kamarátovi, nemusí vyhovovať nám! V začiatkoch je lepšie osloviť odborníka, či už z radov lekárov alebo trénerov alebo zájsť do špecializovanej predajne, kde vám školený personál poradí, čo je pre vás najvhodnejšie! Ak by ste sa predsalen rozhodli kupovať tenisky bez pomoci odborníkov, v prvom rade si musíte určiť jasné kritériá a zohľadniť všetko od vašej telesnej váhy, typu chodidla až po výber terénu a kilometre, ktoré chceme týždenne odbehnúť. Viacmenej školený personál je v každej lepšej predajni a na základe jednoduchých parametrov vám vyberie najvhodnejšiu tenisku pre vaše chodidlá.

Je dôležité premyslieť si, na akom teréne budeme najčastejšie behať
Každý terén má iné vlastnosti, najmä ak ide o tlmenie nárazov! Na začiatku nám stačí ak tenisky rozdelíme na cestné a terénne (trailové), kde už zo samotného názvu vychádza na aký povrch sú tenisky určené.

Mnoho ľudí, najmä začiatočníkov, začne behať v teniskách, ktoré nie sú určené na beh. Majú úplne rovnú podrážku, prípadne sú z látky a nespevňujú členok. Sú vhodnejšie skôr na bežné nosenie. Je to chyba?

Treba si uvedomiť jednu vec, nohy sú naše nosné "piliere", ak nebudú mať dobrý základ, tak sa poškodia! Správne zvolená obuv nám umožní predchádzať rôznym zraneniam, teda pôsobí preventívne! Zlý začiatok môže predurčovať rýchly koniec a v tom prípade, trochu nadnesene, bude platiť známe heslo " športom k trvalej invalidite"!

Je rozhodujúca len veľkosť topánky alebo treba brať do úvahy aj spôsob našľapovania?
Obe kritériá sú velmi dôležité! Ak by sme to chceli brať čo najzodpovednejšie, treba si dať spraviť kompletnú analýzu chodidla a nášľapu (existuje viacero typov chodidiel a nášľapov – napr. grécky, egyptský, alebo kvadratický).

Vo všeobecnosti si na beh vyberáme približne o číslo väčšiu tenisku, aby pri behu nevznikal zvýšený tlak na najdlhšie prsty na nohe! Nášľap je veľmi rôznorodý a špecifický pre každého z nás, avšak správny nášľap ide cez pätu, pokračuje odvíjaním zľahka po vonkajšej strane chodidla a končí odrazom cez palec, ukazovák a prostredník.

Musíme byť pri výbere tenisky pozornejší, keď nás trápia ploché nohy?
Pozor na akúkoľvek "anomáliu" chodidla! Tenisky v dnešnej dobe už zabezpečujú rôzne podpory pre rôzne typy chodidiel, avšak najlepším výberom je vložka do topánky na mieru! Zabezpečí vám najlepšiu ochranu a komfort pri behu aj pri bežnej dennej chôdzi. Ak si túto cestu nevyberieme, tak treba voliť aspoň tenisku ktorá má jemne vyformovanú klenbu. Teniska určená pre ploché nohy alebo pre nohy s takzvanou pronáciou (nášľap cez vnútornú časť chodidla) je vačšinou označená “control” alebo “support” čo znamená kontrolu alebo podporu pohybu.

Urobíme lepšie, keď sa obrátime na špecializované predajne? Môžeme sa orientovať podľa značiek? Zaručuje vysoká cena automaticky aj vysokú kvalitu?
Špecializované predajne sú určite dobrým výberom. Školený personál vám vie aj v podmienkach predajne vyhodnotiť základné parametre vášho chodidla a nášľapu a na základe výsledkov vybrať najvhodnejšie tenisky.

Cena samozrejme nazaručuje kvalitu, ale primeraná investícia bude určite potrebná. Treba sa zamyslieť nad teniskou ako nad preventívnym opatrením aby sme neskôr nemuseli vynaložiť omnoho väčšie finančné prostriedky na liečbu prípadnych zranení!

Niektoré športové predajne majú k dispozícii takzvaný “foot scanner”. Môže nám tento prístroj pomôcť „ušiť“ tenisku na mieru?
Teniska na mieru prakticky na laickej úrovni neexistuje. Spomínaný scanner nám však do značnej miery može pomôcť pri výbere pre nás najvhodnejšej tenisky. Ak sa chceme čo najviac priblížiť k teniske "na mieru", musíme začať od vyhotovenia vložky na mieru.

Je nutné bežeckú obuv „ rozchodiť“ na kratších tratiach?
V prvom rade si treba tenisku poriadne vyskúšať na predajni. "Spojazdnenie" nám zabezpečí kvalitná rozcvička a pár minút svižnej chôdze prípadne behu, všetko vzhladom na naše kondičné schopnosti. Samozrejme ak už nejaký čas beháme a chceme naše schopnosti otestovať na bežeckom podujatí, volíme tenisky, v ktorých sme už niečo odbehli, nie nové tenisky, ktoré nemáme ešte otestované!

Kedy je potrebné tenistky vymeniť?
Väčšinou má každý výrobca uvedenú doporučenú spotrebu v ohľade na odbehnuté kilometre. Obvykle to je v rozpätí 500 až 1000 km. Samozrejme takéto tenisky nemusia byť hneď roztrhané, ale treba brať na zreteľ zníženú kvalitu, najmä pre tlmenie nárazov. Takže opatrne…

Vela šťastných kilometrov!

22. máj 2014 | autor: Eva Trebichalská
Tagy: beh       bezecka obuv       run       running       tenisky      
Počet zobrazení: 3600

Názory a komentáre

počet komentárov:
*V zmysle zákona č. 122/2013 Z.z. o ochrane osobných údajov, v znení neskorších predpisov, poskytujem svoje osobné údaje (telefonický a e-mailový kontakt) dobrovoľne a udeľujem svoj súhlas na zaradenie a spracovanie osobných údajov do databázy Klubu.